Kort om Sjukgymnast Göteborg AB

Sjukgymnast Ulf Åberg

Vår mottagning för sjukgymnastik drivs idag av Ulf Åberg, legitimerad sjukgymnast med över 30 års erfarenhet på området sjukgymnastik. Ulf har tagit över mottagningen efter May Oskarsson som startade upp företaget 1993.

Ulfs breda kompetensområde sträcker sig över flera områden och utmärks av Primärvårdsrehabilitering, FörsäkringsMedicin (FMC), Funktionshinderteam, Hemsjukvård, Hemrehabilitering, Psykiatrisk öppenvård samt arbete vid Barnklinik.

Mottagningen har lång erfarenhet av olika skador/besvär i rörelseapparaten såsom nacke, axlar/skuldror, rygg, höftleder, knäleder, fotleder/fötter men du kan också få hjälp med att mjuka upp muskelspänningar, lindra smärta/värk och mildra stressrelaterade besvär som fått fysiska följder.

 

Vanlig patientavgift och ingen remiss behövs

Mottagningen har avtal med landstinget Västra Götalands Regionen. Detta innebär att du betalar 100 kronor i avgift och att frikort gäller. Du behöver heller inte någon remiss till oss.

Stötvågsbehandling ingår i patientavgiften! Även Tränings Gym, MTT/Medicinsk Träningsterapi, Ultraljud, TENS (smärtbehandling), McKenzie behandling, Basal Kroppskännedomsträning, Pedagogik samt Ergonomi.

Ta gärna kontakt med oss om du har några frågor! Ring maila eller fyll i vårt bokningsformulär så återkommer vi inom kort.

Varmt välkommen!

Medicinsk fotvård

Hos Sjukgymnast Göteborg finns nu Anjas Medicinska Fotvård. Anjas Medicinska Fotvård är en privat enhet som inte har avtal med landstinget. Oavsett så har vi alla fötter som vi använder: Ta hand om dina fötter - de är viktiga!

Klicka här för mera information

Bokning

Du bokar tid hos oss antingen via e-post eller telefon.

Vi ber dig uppge namn, telefonnummer och e-post adress när du kontaktar oss så att vi snabbt kan nå dig.

031-82 95 00
info@sjukgymnastgoteborg.se